Podwiązanie przetrwałego przewodu tętniczego.

Autor: (admin) Data dodania: 22 Grudzień 2014 Typ materiału: Filmy z operacji
Dział medycyny: Kardiochirurgia , Kardiologia
Ocena: 
0
Brak ocen
Opis:

Podwiązanie przetrwałego przewodu tętniczego.


Przetrwały przewód tętniczy łączy pień płucny z aortą zstępującą. Jest pozostałością krążenia płodowego, w którym połączenie pomiędzy układem tętniczym systemowym i płucnym pozwala krwi ominąć nie wentylowane płuca i skierować krew bezpośrednio do pozostałych części ciała ( w tym okresie krew jest utlenowana przez łożysko matki). Po urodzeniu dziecka połączenie to ulega początkowo zamknięciu przez skurcz ściany przewodu tętniczego a następnie zarasta. Czasami proces ten nie następuje i przewód pozostaje drożny stanowiąc wadę wrodzoną. W takim przypadku przeciek przez przewód jest odwrotny niż w okresie życia płodowego – od aorty do tętnicy płucnej. Oznacza to, że przepływ płucny jest zwiększony o wielkość przecieku przez przewód. Prowadzi więc do wzmożonego przepływu płucnego. W wadach złożonych przetrwały przewód tętniczy może być jednym z kilku miejsc przecieku systemowo-płucnego zwiększającego przepływ płucny. Jednym ze sposobów leczenia jest podwiązanie chirurgiczne przewodu, po jego wypreparowaniu.


Podczas obkładania chorego należy zaznaczyć brodawkę sutkową po stronie operowanej, gdyż jest ona punktem orientacyjnym dla dokonania właściwego cięcia skóry. Cięcie rozpoczyna się poniżej brodawki tak, by w przyszłości blizna wypadła w fałdzie skórnym poniżej piersi. Dalsza linia cięcia przebiega około dwa centymetry poniżej konta łopatki a następnie skręca lekko, ukośnie w górę w kierunku kręgosłupa do linii przykręgosłupowej.


Po przecięciu skóry i tkanki podskórnej przecina się mięsień najszerszy grzbietu a następnie przecina lub odsuwa mięsień zębaty przedni. Po przeliczeniu międzyżebrzy nacina się dolną krawędź trzeciego międzyżebrza delikatnie otwierając opłucną. Płuco odsuwa się wsuniętym tępym narzędziem nacinając międzyżebrze do przodu i do tyłu – w kierunku kręgosłupa na tyle by możliwe było rozchylenie żeber przy pomocy włożonego rozwieracza.


Płuco odsuwa się do przodu i dołu hakami wątrobowymi odsłaniając śródpiersie tylne, w którym widoczna jest aorta z krzyżującą ją żyłą nieparzystą dodatkową, którą się podwiązuje i przecina. Opłucną śródpiersiową przecina się wzdłuż aorty zwracając uwagę na biegnący przyśrodkowo nerw błędny oddający gałązkę zawijającą się dookoła przewodu tętniczego – nerw krtaniowy wsteczny. Nacięta opłucna śródpiersiową od strony przyśrodkowej podwiesza się szwami pojedynczymi by odsunąć płuco.


Koagulacją oraz nożyczkami wypreparowuje się przetrwały przewód tętniczy zwracając uwagę na często widoczny w jego pobliżu nerw błędny. Gdy przewód jest dobrze widoczny zakłada się dookoła niego dwie podwiązki, które zostają zawiązane, Podczas wiązanie należy zachować umiar gdyż tkanka przewodu jest dość miękka i można spowodować jej przecięcie wiązanym szwem z następowym poważnym krwawieniem. Dlatego często zakłada się szwy dookoła aorty by w razie takiego krwawienia go zacisnąć i zyskać czas na założenie klemu hemostatycznego. Po podwiązaniu przewodu tętniczego należy sprawdzić nacięcie opłucnej i tkanek śródpiersia pod kątem krwawiących naczyń krwionośnych i chłonnych ( w pobliżu przebiega przewód chłonny).


W klatce piersiowej zostawia się dren wprowadzony z osobnego cięcia a następnie zamyka ją przez zbliżenie żeber pojedynczymi szwami. Ranę operacyjną zaszywa się szwami ciągłymi o zabezpiecza opatrunkiem.
Rycina 1. Szkic sytuacji anatomicznej w trakcie operacji podwiązania przetrwałego przewodu tętniczego.


Obrazy echo z operacji:Stan po korekcji okołobłoniastego ubytku międzykomorowego (projekcja przymostkowa w długiej osi)Stan po korekcji okołobłoniastego ubytku międzykomorowego (projekcja koniuszkowa 5 jamowa)

Pokaż więcej
Historia choroby
Rozpoznanie (31) Diagnoza (2) Leczenie (70) Rehabilitacja (20)
  Serce pow. duże
  Filip K 20 Listopad 2014
  Serce pow. małe
  Filip K 20 Listopad 2014
   Operacja Rossa
   22 Grudzień 2014
   Zamknięcie PDA coilem.
   22 Wrzesień 2014
    Zamknięcie PDA coilem.
    22 Wrzesień 2014
     Wszystkie komentarze (0)
     Pokaż więcej